Blog

İsrail Seyahatimiz

Kentsel Yaşam Becerileri Kursu İlk Mezunlarını Verdi

19 Mayıs 2014 - 22 Mayıs 2014 tarihleri arasındaki İsrail seyahatimizden döndük.

Türkiye temsilcisi olduğumuz kısa adı K.A.M.I. olan Israeli Krav Magen Association'un 25 yıl kutlamalarına Grand Master Avi Abeceedon (10.Dan) tarafından davet edilmiştik.Bu davete katılmak için 19 Mayıs 2014 - 22 Mayıs 2014 tarihleri arasındaki İsrail'e gittik.

1. Gün

Türkiye temsilcisi ve baş eğitmenimiz İbrahim Tokgöz (2.Dan) başkanlığındaki kafilede, eğitmenler; Kadir Dalgıç, Mustafa Arslan, Sedat Taşkın, Uğur Karakaş, Oktay Çavuş, Burak Korkmaz ve Orkun Şahin vardı.19 Mayıs sabahı erkenden Sabiha Gökçen havalimanında buluştuk, 09.00'da uçağımıza bindik, 11.45'de Telaviv,Ben Gurion Uluslararası Havaalanına indik. Pasaport kontrol işlemlerimiz, her zamankinin aksine çok çabuk bitti. Grand Master Avi Abeceedon (10.Dan) ve oğlu Shalomi Abeceedon (5.Dan) bizi çok sıcak karşıladılar.Biraz sohbet ettikten sonra, bizi bekleyen minibüsle İsrail'in en popüler turizm şehirlerinden olan Netanya'daki otelimize gittik.Otelimize çabucak yerleştik ve oradan spor çantalarımızı yanımıza alarak Shalomi Abeceedon'un Netanya'da bulunan okuluna geçtik. Shalomi hem bu okulda dersler veriyor hem de The Academic College at Wingate'de akademik kariyerine devam ediyor.

Okulda dersler 15.00 da başlıyordu ve arka arkaya çeşitli yaş grupları için düzenlenmiş beş ders vardı. İlk dersi Shalomi yönetti, katılanlar 6-7 yaş grubu çocuklardı. Shalomi'nin çocuklar ile iletişimi çok iyiydi, öğrencileri ona karşı çok saygılıydı ve pür dikkat onu dinliyorlardı. Ders bitiminde Shalomi bir jest yaptı ve arka arkaya üç dersi bizim eğitmenlerimizin yönetmesini istedi. Bu sistemin ana vatanında ve en iyi eğitmenlerinin birinin okulunda dersi yönetmek bizim için büyük bir onurdu. Eğitmenlerimiz sırayla arka arkaya üç dersi oldukça profesyonelce yönettiler. Dört ders bitmişti, beşinci ve son derse hep beraber katıldık bizimle beraber Shalomi ve yüksek kemerli öğrencileri'de dersteydi.

Shalomi bu dersi de İbrahim hocanın yönetmesini istedi. Oldukça yüksek tempolu bir çalışma yaptık. Ders 21.30'da bittiğinde hepimiz oldukça yorulmuştuk.

Ders bitiminde bizi bir sürpriz bekliyordu, Grand Master Avi Abeceedon (10.Dan) bizi evinde yemeğe davet ederek başka bir onur yaşattı. Kendisinin savaş sanatlarında usta olduğu kadar barbeküde usta olduğunu burada gördük. Çok güzel ve keyifli bir akşam yemeğiydi, oldukça eğlendik, tüm günün yorgunluğunu adeta burada atmış olduk. Kendisine ve eşine teşekkür ederek ayrılıp, otelimize döndüğümüzde gece yarısı olmuştu.

2. Gün

Sabah yine erkenden kalktık ve bizi bekleyen minibüse bindik. Bugün ki ilk durağımız yarısı İsrail, yarısı Ürdün sınırında kaldığından iki ülke için de en çok turist çeken yerlerden biri olan deniz seviyesinin 500 metre altındaki Ölü Deniz, diğer adıyla Lut Gölüydü.

Kudüs'e yaklaşık 30 km. mesafedeki ölü denize yolculuğumuz 2 saati buldu. Yararlı mineraller ve bölgedeki volkanik çamur nedeniyle, gölün çevresinde birçok Otel-Spa ve konaklama tesisleri var. Tuz oranı çok yüksek bu nedenle göle girdiğinizde batmanızın imkansız olduğunu görüyorsunuz. Tabi aynı nedenle kafanızı suya sokmamalı, ağzınıza, burnunuza ve gözünüze su kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Bizde göle girdik ve volkanik çamurla vücudunuzu kapladık. Öğle yemeğimizi de burada yiyerek 2. Durağımıza doğru yola çıktık.

İkinci durağımız; Caliber 3 Academy for Counter-Terror and Security idi. Burası 2002 yılında Kudüs'ün hemen dışında kurulan, Profesyonel Atış, Anti Terörizm, Şehir İçi Çatışma (CQB - Close Quarter Battle), VIP Koruma, Acil Müdahale Ekipleri ((First Response Teams-SWAT), Hayatta Kalma (Survival) ve Deniz Güvenliği konularında eğitim veren, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), İsrail Polis ve devlet kurumları ile yakın çalışan bir Anti Terör ve Güvenlik Akademisi. Akademide hem eski eğitmenlerimizi yeniden gördük, hem de kısa ve uzun namlu silahlar ile İleri atış ve Şehir İçi Çatışma (CQB - Close Quarter Battle), teknik ve taktikleri konusunda çalıştık.

Üçüncü durağımız; 5000 yıllık yerleşik hayatı barındıran tarihi ile üç İbrahimî din olan Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam için kutsal olan dünyanın en eski şehirlerinden birisi Kudüs. Kudüs Müslümanlar için Mekke ve Medine'den Sonraki 3. Kutsal Şehir

Kudüste Tapınak Dağı, Ağlama Duvarı, Kutsal Mezar Kilisesi, Kubbet-us-Sahra ve Mescid-i Aksa gibi dini açıdan önem taşıyan bir çok yer var. Şehirde Camiler, kiliseler ve Sinagoglar adeta iç içe girmiş durumda. Kudüs din turizmi açısından Vatikandan sonra 2. sırada yılda 2 milyondan fazla ziyaretçisi var.

Biz ilk önce Kubbetü 's-Sahra'nın ve Mescid-i Aksa'nın bulunduğu yere Harem-i Şerif'e gittik. O sırada akşam ezanı okundu. Mescid-i Aksaya girdik ve kutsal mekanda içeride uçan kuşların cıvıltıları eşliğinde akşam namazı kıldık. Oradan Kubbetü's-Sahra'ya geçtik havada durduğuna ve üzerinden Hz.Muhammed'in miraca yükseldiğine inanılan Muallak Taşının altındaki odacığa girdik ve burada dua ettik.

Oradan Harem-i Şerif 'i çevreleyen duvarın bir parçası ve Hz. Süleyman'ın yaptırdığı Kudüs Tapınağı'nın tek kalıntısı olan Musevilerin kutsal saydığı Ağlama Duvarına gittik. Oldukça kalabalıktı. Birçok dindar Yahudi ileri geri eğilerek duvarın önünde dua okuyorlardı. Hem Harem-i Şerif de hem de Ağlama Duvarında sessiz ve huzurlu bir ortam vardı. Ağlama duvarında da çıkarak Kudüs'ün sokaklarında dolaştık. Kudüs sokakları gündüz ki kalabalığın tersine gece oldukça sessizdi.

Netanya'ya döndüğümüzde saat 23.00 idi. Günün yoğunluğundan akşam yemeğini daha yememiştik. Restoranların bulunduğu sokakta akşam yemeğimizi yedik ve otelimize geçtik.

3. Gün

Bugün oldukça önemli bir gün, sabah The Academic College at Wingate - School of Krav Maga and Martial Arts'da antrenman yapacağız, akşam ise Israeli Krav Magen Association'un (K.A.M.I.), 25.Yıl kutlamalarına ülkemiz adına katılacağız. Bu nedenle oldukça erken kalktık, kahvaltı sonrası spor çantalarımızı alarak bizi bekleyen minibüse bindik.

İlk önce Netanya'da bulunan The Academic College at Wingate'e geldik. İsrail'de herhangi bir savaş sanatında, yüksek seviyede kemer sahibi olsanız bile, eğitmenlik yapabilmek için bu üniversitenin beden eğitimi ve spor bilimleri bölümünün eğitimlerine katılarak sertifika almak gerekiyor. Bu sertifika hem İsrail Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından tanınıyor, hem de Uluslararası akademik ortamda Krav Maga konusunda tanınan tek sertifika. Grand Master Avi Abeceedon (10.Dan) burada savaş sanatları bölüm başkanı ve eğitimlerin önemli bir bölümünü kendisi veriyor. Shalomi Abeceedon da burada öğretim görevlisi ve akademik kariyerine devam ediyor.Buradan verilen sertifikalar Assistant Instructor, Instructor ve Senior Instructor olarak ayrılıyor. Her sertifika programının belli bir eğitim ve bekleme süresi var. Örneğin Assistant Instructor için 40 saat ders ve 30 saat staj yapmak gerekli. Instructor sertifikası için, 1 yıl bekleme süresi var, belli bir kemer seviyesinde olmak gerekiyor ve ders ve staj süreleri daha uzun. Temel eğitimin dışında konusunda uzman öğretim üyeleri tarafından anatomi, fizyoloji, psikoloji ve antreman teorisi konularında dersler veriliyor.Türkiye Krav Magen Akademisi eğitmenlerinin hepsi bu eğitimlerine katılmış ve sertifikalarını buradan almışlardır. Bu sertifikalara sahip olmayanlar Türkiye Krav Magen Akademisi ve bağlı okullarda eğitmenlik yapamazlar.

Üniversite oldukça geniş bir alana kurulmuş. Bahçede birçok öğrenci vardı. Biz savaş sanatlarının yapıldığı salona geçtik ve kıyafetlerimizi giydik. Derse Israeli Krav Magen Association'un tüm yüksek seviyeli eğitmenleri katıldı. İçlerinde Emrich Lichtenfeld'in şu anda yaşları 60-70 olan ilk öğrencileri vardı. Burada yaklaşık 2 saat süren oldukça güzel bir antrenman yaptık.

Bu sistemin ilkleri ile çalışma fırsatı bulduk. Özellikle yaşları ilerlemiş olan eğitmenlerin çalışmalarına hayran kaldık. Yaşlarına rağmen çok iyi çalışıyorlardı, özellikle silahlı tehditler ve çoklu saldırılar karşısında çok profesyonellerdi.

Bu arada kemer töreni yapıldı, Kadir hoca siyah kemer, Uğur hoca ise kahverengi kemer derecelerini burada aldılar.

Kısa bir aradan sonra bahçeye geçtik ve çalışmalarımızı burada sürdürdük. Açık hava da 1 saat daha antrenman yaptık. Ders sonunda hatıra fotoğrafları çekildi.

Buradan Netanya'ya otelimize geçtik. Öğle yemeğinden sonra Netanya gezisine çıktık. Özellikle silah ve kişisel güvenlik malzemeleri satan firmalara uğradık ve ihtiyacımız olan ürünleri satın aldık. Geziden sonra tekrar otele döndük artık akşamki kutlamalar için hazırlanmamız gerekiyordu. Üzerimizi değiştik ve bizi almaya gelen Israeli Krav Magen Association'un eğitmenleri ile kutlamaların yapılacağı tesislere doğru yola çıktık.

Kutlamaların yapıldığı tesis oldukça kalabalıktı KAMİ üyelerinin ve ülke temsilcilerinin dışında, diğer Krav Maga organizasyonlarından, farklı bir çok branştan, ordu ve polis teşkilatından davetliler vardı. Bahçe de yapılan kokteyl de onlarla tanışma fırsatı bulduk ve sohbet ettik.Daha sonra bizim için hazırlanan masaya geçtik. Masamız salonun en merkezi noktasında idi ve iki ülkenin bayrakları ile süslüydü.

The Academic College at Wingate, İsrail Savunma Güçleri (IDF) ve Polis Teşkilatı temsilcileri ile Grand Master Avi Abeceedon (10.Dan) konuşmalarını yaptılar.Konuşma sırası üye ülkeler ve Türkiye Temsilcisi İbrahim Tokgöz'e geldi.Konuşmadan önce Orkun hocanın hazırladığı Türkiye Krav Magen Akademisini tanıtan bir videoyu davetlilere izlettik.Yaklaşık sekiz dakikalık videonun yarısı ülkemizi ve İstanbul'u tanıtıyordu. Videonun ardından kuvvetli bir alkış koptu. Herkes bizi tebrik etti.

Bu davette ve tüm İsrail gezisinde şunu gözlemledik; evet devletlerarasında sorunlu bir durum vardı, ancak insanlar arasında hiçbir sorun ve ön yargı yoktu. İsrail seyahatimizde Türk olduğumuzu duyan herkes bize ayrı bir yakınlık gösterdi, bir çoğu Türkiye ye defalarca gelmişlerdi ve Ülkemizi çok seviyorlardı. İbrahim hocanın konuşması da oldukça takdir topladı ve konuşma sonrası karşılıklı plaketler verildi. Gece 24.00 gibi bitti ve otelimize geri döndük. Bu İsrail'de son günümüzdü.

4. Gün

Sabah yine erken kalktık, kahvaltı sonrası konakladığımız otel görevlilerine teşekkür ederek, bizi yolcu etmeye gelen Shalomi ile beraber minibüsümüze binerek Telaviv'e havalimanına doğru yola çıktık.12.00'da uçağımıza bindik, Sabiha gökçen havalimanına indiğimizde saat 14.00 idi. Dört gün süren seyahatimiz oldukça eğitici ve keyifli geçmişti. Artık sıra Akademiye giderek burada edindiğimiz bilgileri öğrencilerimiz ile paylaşmaya gelmişti.