KRAV MAGEN: <strong>Kadın</strong>

Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Kişisel Güvenlik Eğitimi

Kadın Eğitmen ile Kadınlara Yönelik Özel Ders

Kadın Eğitmen ile Kadınlara Yönelik Özel Ders

Deniz Kocakaya ile derslerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Erkekler niçin kadınlara şiddet uygularlar? Çünkü bunu yapabilirler. Erkek fiziksel olarak güçlüdür ve fiziksel gücü daha az olan kadına karşı şiddet uygular, bu şekilde istediğini alır veya yaptırır, sorunları, anlaşmazlıkları çözer, iradesini kabul ettirir ve kadının üzerinde otoritesini kurar.

Buna karşılık maliyet oldukça düşüktür. Çünkü: genellikle kadınlar gerek fiziksel, gerek sosyal, gerekse ekonomik açıdan yetersiz olduklarından bu duruma karşı koyamazlar. Hatta şikayetçi bile olmazlar.

Kadınlar fiziksel ya da cinsel şiddete uğradıklarında niye yenilgiyi baştan kabul ederler ve kendilerini savunmazlar?

Bunun çeşitli nedenleri vardır;

Kadınlar zayıf ve savunmasız olduklarını, fiziksel olarak daha güçlü olan bir erkeğe karşılık vermenin mümkün olmadığını, nasılsa erkeğin kazanacağını düşünürler. Eğer erkeğe karşı fiziksel güç kullanırlarsa, erkeğin şiddetin derecesini arttıracağına ve bu nedenle saldırıya karşı pasif kalmanın daha güvenli olduğuna inanırlar. Böylece şiddete uğrayan birçok kadın yenilgiyi daha baştan kabul etmekte, kadın = kurban olarak düşünülmektedir. Bu durum da şiddet uygulayanı da cesaretlendirmektedir.

Kadınlar şunu mu yapmalı? Şiddet uygulayanın insanlığına başvurmalı, hatta ona yalvarmalı, hiç bir şeyin kötü gitmeyeceğini umut etmeliler. Yani ona istediğini yapması için izin verin. Oda bunu sizi incitmeden yapsın. Böyle bir düşünce size saldırgan ile saçma bir anlaşma yapmanızı önermektedir. Böyle bir anlaşma yapılabilir mi? Böyle bir düşünce: fiziksel şiddetin veya cinsel saldırının fiziksel ve psikolojik zararlarını görmezden gelmektedir.

Ne kadar küçük olursa olsun fiziksel şiddete ya da cinsel tacize izin vermeyeceğinizi ve bunun kendinizi korumadığınız takdirde size zarar vereceğini baştan kabul etmelisiniz. Eğer istemiyorsanız başkalarının arzularına boyun eğmeyecek, kurban olmayacaksınız. Asla yapmamanız gereken tek şey; olanları kabullenerek kendimizi kadere teslim etmektir.

Yani Hayatınızı; saldırganın merhametine bırakmamalısınız.

Kendi adaletinizi, kendiniz yaratın demiyoruz.

Ancak, kadın eşittir kurban düşüncesini kafanızdan atmanızı ve kendinizi fiziksel olarak savunmayı öğrenmeniz gerektiğini söylüyoruz. Artık zavallı kadın kurbanlar ve yenilmez erkekler ile ilgi uyduruk efsanelere de bir son vermemiz gerekli.

Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Kişisel Güvenlik Eğitimi

Kendini koruma yeteneği (Self-Defense) belirli insanlara bağışlanmış büyülü bir armağan değildir. Cinsiyete ve fiziğe bakmaksızın temel teknikleri öğrenmek şartıyla hepimizin ustalaşabileceği bir yetenektir.

Krav Magen Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Kişisel Güvenlik Eğitimi Nedir?

Kadınlara olası fiziksel ve cinsel saldırılarda kendilerini korumalarını sağlayacak taktik, teknik ve bilgi kazandırmayı amaçlayan bir eğitim programıdır. Eğitim kadının kendini koruma ve savaşma ruhunu oluşturur, acil durumda hem zihinsel hem de fiziksel olarak tehdide yanıt vermesini sağlar.

Kadınlara Yönelik Kişisel Güvenlik Eğitimlerinde insan vücudunun hassas ve ona en çok acı verecek noktalarını öğretiyoruz. Çünkü Amaç saldırganın sizi bırakması için onun canını olabildiğince çok yakmaktır. En acı verecek noktalar üzerine yoğunlaşmalı, bir anlık bile olsa onu sersemletecek ve sizi bırakacak kadar acı vermelisiniz. Bu size kaçma şansı verecektir.

Çalışmalarımız da daha sonra temel vuruş ve blok tekniklerini öğretiyoruz. Birbirinden farklı yüzlerce teknik öğretme yerine basit, fakat etkili, her cinsiyet ve yaş grubundan insanın uygulayabileceği kolaylıktaki temel teknikleri çalışıyoruz. Çalışılan teknikler vücudun doğal reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yönelik. Bu şekilde basit fakat etkili bir savunma metodu öğretiyoruz.

Bayanlara; karşılaşabilecekleri çeşitli tutuşlardan, çekişlerden, boğmalardan ve sarılmalardan nasıl kurtulacaklarını gösteriyoruz. Yine saldırgan tarafından yere yatırıldıklarında, ya da yerde iken saldırıya uğradıklarında yapabilecekleri teknikler üzerinde çalışıyoruz. Biber gazı kullanma teknikleri ile birlikte her zaman yanımızda bulunan çeşitli materyalleri nasıl silah olarak kullanabileceklerini öğretiyoruz.

Tüm bunların sonunda yapılan "simülasyonlar" ve birbirinden farklı kötü durum senaryoları ile öğrencilerimizi test ediyor, yoğun baskı ve adrenalin deşarjı altında gerçeğe yakın deneyimler yaşatıyoruz. Bu şekilde öğretilen teknikleri ne derece kullanabildiklerini gözlemliyoruz.

Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Kişisel Güvenlik Eğitimi

Tabi ki tüm çalışmalarımızı 5237 sayılı TCK'nın 25.maddesinin 1.fıkrasında belirtilen ve bir hukuka uygunluk nedeni olan"Yasal Savunma" (Meşru Müdafaa) sınırları kapsamında gerçekleştiriyoruz. Bir kişinin şiddete maruz kaldığında kendini savunmaya kalkması ve bu arada şiddete şiddetle karşılık vermesi yasaldır. Ancak kendini korumaya aldıktan sonra hala şiddete devam etmek kişiyi bir suçun mağduru iken başka bir suçun faili durumuna sokabilir. Dolayısı ile Katılımcıları teknikleri uygularken "Yasal Savunma" konusunda bilgilendiriyoruz.

Eğitim sonunda kadınların özgüveni artıyor, bu da beden dillerine yansıyor. Böylece kadın=kurban imajından da kurtuluyorlar.

Sloganımızda da belirttiğimiz gibi; Kadına Yönelik Şiddet Kaderiniz Değildir. Kendinizi Korumayı Öğrenin!

Bu tür eğitim programlarında süre katılımcı sayısına göre (bir sınıf maksimum 20 kişi olmalıdır) minimum 4 saattir.

Talep edilmesi halinde kurumunuzda bu eğitim programını tanıtan sunum yapabiliriz. Herhangi bir ücret talep etmeksizin yapacağımız sunum teorik ve uygulamalı 2 ayrı bölümden oluşmakta ve yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Bizim için gerekli tek şey minimum 20 kişilik istekli katımcının ve sunumu yapabileceğimiz bir alanın olmasıdır.Daha önce yaptığımız eğitimler ve tanıtım sunumları için lütfen "Referanslar Bölümüne" bakınız.