Tarihçe

Krav Maga ve Tarihçesi

Emrich Lichtenfeld (1910/1998)

Emrich Lichtenfeld

Krav Maga'nın kurucusu Emrich "Imi" Lichtenfeld 1910 yılında Macaristan'ın Budapeşte kentinde doğdu. Babasından esinlenerek sportif faaliyetlere başladı. Jimnastik, güreş ve boks, yüzme gibi alanlarda çok başarılıydı. 1928 yılında Slovakya'da gençler güreş şampiyonu oldu.1929 Yılında ise ulusal şampiyondu. Aynı yıl Slovakya ulusal boks şampiyonluğunu kazandı. "Imi" otuzlu yaşların ortalarına geldiğinde faşist ve anti-semitik saldırılar arttı. Mahallelerini ve ailelerini korumak zorunda idiler. Tam bu sıralarda uğraştığı boks ve güreş sporlarının iyi sporlar olmalarına rağmen, agresif ve vahşi sokak kavgalarında pratik olmadığını, spor karşılaşmalarındaki rekabet ile gerçek hayattaki mücadelenin birbirinden çok farklı olduğunu gördü. Sokak mücadelesi ile ilgili fikirlerini yeniden değerlendirdi, tekniklerini ve becerilerini bu yönde geliştirdi. Bu çalışmaların sonunda Krav Maga oluşacaktı.

Imi 1942'de İsrail'e göç etti. 1944'de kendi uzmanlık alanında askerlere rehberlik etti. Askerlere fiziksel eğitim, yüzme, bıçak, bıçaklı saldırılara karşı savunma ve yüz yüze dövüş eğitimleri verdi. İsrail bağımsızlığını ilan ettikten sonra, İsrail Ordusu'na (IDF - Israel Defence Forces) katıldı ve baş Krav Maga öğreticisi oldu. Krav Maga IDF'de başlamıştı. Zamanla Imi egzersizlerin bazılarının çok karmaşık olduğunu fark etti. Egzersizler her askere göre değildi, o yüzden her askerin kısa bir antrenmandan sonra uygulayabileceği teknikler geliştirdi. Yaklaşık 20 yıl IDF'de görev yaptıktan sonra 1964'de emekli oldu.

Netanya'da özel bir eğitim merkezi kurdu. Burada Krav Maga, Jujitsu ve jimnastik eğitimleri verdi. Krav Maga sivil hayatta yeni bir önem kazandı. Siviller için, diğer tekniklerle karşılaştırıldığında, kendini savunma tekniği olarak daha çok tercih edilmeye başlandı. Bu, Krav Maga metodunun içinde gelişmeyi beraberinde getirdi. "Ne yapabilirsen yap, ama kendine zarar verme" ve "basit kolay yolu" kullan yaklaşımı yerleşti. Bu ideolojiye göre Imi her kişi için uygun yeni egzersizler geliştirdi.

Imi 1971'de Krav Maga'daki ilk Siyah kuşağı, en sadık ve yetenekli öğrencisi olan Eli Avikzar'a bağışladı. Eli Avikzar zaman içinde, (bugün Krav-Magen olarak bilinen) Krav Maga'yı geliştirmeye devam etti ve daha sonra kısa adı olan K.A.M.I. Israeli Krav Magen Derneğini kurdu.

Emrich "Imi" Lichtenfeld 9 Ocak 1998'de İsrail, Netanya'da 87 yaşında hayatını kaybetti.