Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Seçiminizi hedefiniz belirler. Sizin hedefiniz hangisi; spor, sanat, yarışma ya da hayatta kalmak mı? Biz Krav Magen ile kişilere hayatta kalmayı öğretiyoruz. Krav Magen gerçek hayattaki tehditlere karşı gerçekçi ve pratik çözümler sağlar. Bu stil sokakta kullanılmak üzere üretilmiştir. Diğer savaş sanatları arasındaki en belirgin fark; hiç bir kurala sahip olmayışıdır. Amaç saldırganı mümkün olduğunca çabuk etkisiz hale getirmektir. Eğitimler sokak çatışma psikolojisini öğretir. Bir saldırı gerçekleşmeden önce kişinin olası tehditleri belirlemesini sağlayacak durumsal farkındalık yeteneğini geliştirir.

Krav Magen eğitimleri insan zihninin planlanması için temel unsurları, öz güveni ve cesareti destekler, eğitime katılanlara hayatlarının geri kalanında nasıl soğukkanlı kalınacağını ve kendini tutmayı öğretir. Şiddet ve yoğun stres altında çatışmalarla başa çıkabilmek için kişiyi özel bir zihinsel disipline sokar. Krav Magen eğitimi insan psikolojisi ile de yakından ilgilidir.

Eğitim kişinin kendine güvenini ve cesaretini arttırdığı gibi, bu eğitimi alanlar hayatları boyunca onlara yardımcı olacak soğukkanlılık, öz disiplin ve kendine hâkim olma gibi çok önemli özellikleri de kazanırlar. Hedefiniz bunlarsa Krav Magen'i tercih etmelisiniz.

Bizim için katılımcıların sağlıkları her şeyden önemlidir. Çalışmalarımız fiziksel aktivite içerir ve bizce sağlıklı olun veya olmayın her fiziksel aktiviteye başlamadan önce doktorunuzun kontrolünden geçmeli ve onayını almalısınız.

Dersler tehlikeli değildir. Spor sakatlıkları incelendiğinde; ABD'de beyzbol ve golf, Avrupa'da ise futbol, tenis ve basketbol gibi sporlar ön sıralardadır. Bilinenin aksine dövüş sporları ve savaş sanatları ise tüm dünyada bu sıralamanın sonlarında yer almaktadır. Ancak her fiziksel aktivite de olduğu gibi bu risk az da olsa bulunmaktadır. Bu riski en aza indirmek için, derslerimizde ısınma ve stretching egzersizlerine büyük önem verilmektedir.(Yeterli ısınma ve stretching yapılmaması spor sakatlıklarının en önemli nedenlerindendir.) Ders sonrası ise mutlaka soğuma egzersizleri yapılmaktadır.

İkili çalışma ve kötü durum senaryolarını içeren simülasyonlar da kask, eldiven, koruyucu yelek, kasık, ayak, dirsek vb. koruyucu ekipmanlar kullanılır. Sopa, bıçak ve ateşli silah çalışmaları, bu silahların zararsız materyalden üretilmiş simülatörleri ile yapılır.

Yaşı, cinsiyeti ve fiziksel kapasitesi ne olursa olsun herkes bir saldırının veya suçun mağduru olabilir. Bu bakımdan herkesin kendini korumaya ihtiyacı vardır. Kendini koruma yeteneği (Self Defense) belirli insanlara bağışlanmış büyülü bir armağan değildir. Yaşa, cinsiyete ve fiziğe bakmaksızın temel teknikleri öğrenmek şartıyla hepimizin ustalaşabileceği bir yetenektir. Krav Magen teknikleri, bedenin doğal hareketlerine dayanır, basit, hızlı ve etkili olmayı hedefler. Çalışmalar kişinin doğal reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yöneliktir. Güçlü olmanız çok önemli değildir, sistem zayıfın güçlü olan ile mücadele edebilmesi için geliştirilmiştir.

Krav Magen basit ve kolay öğrenilebilir tekniği nedeniyle, yaşlı- genç, şişman-zayıf, güçlü-güçsüz veya engelli olduğuna bakılmaksızın herkes için uygundur. Sloganımızda da belirttiğimiz gibi; "Maksimum harekete karşı minimum hareket, Maksimum saldırıya karşı minimum savunmaya dönüşür"

Dersler yaş gruplarına göre planlanmakta; öğrencilerin mental ve fiziksel gelişimleri göz önüne alınmaktadır. Çocuklara teknikler oyunlar ile karışık eğlenceli fakat gerçekçi yöntemlerle öğretilir. Çocuklar çalışma disiplini ve temposunu yakalayabilmeleri bakımından 7 yaşından sonra derslere katılabilir.

Derslere katılmak için öncelikle, ders almak istediğiniz okulumuza gelmeli ve yetkili eğitmenlerimiz ile görüşmelisiniz. Derslere kabulünüz için yetkili eğitmenin onay vermesi gereklidir. Krav Magen Türkiye bu konuda oldukça seçici davranmaktadır. Eğer derslere kabul edilirseniz okul kurallarını kabul ettiğinizi ve çalışmalara katılmak için sağlık yönünden hiçbir probleminizin olamadığını belirtir, "Üye Kayıt Formunu" doldurmalısınız. Sonrasında üyelik aidatınızı ödedikten sonra derslere katılabilirsiniz. (18 Yaşından küçük olanlar ebeveyn ve velilerinin izni olmadan derslere katılamazlar.)

Daha önceden yetkili eğitmenlerimizle görüşerek deneme dersimize katılabilirsiniz. Deneme dersine katılacak olanlar ders esnasında genel salon disiplinine ve eğitmen direktiflerine uymak zorundadırlar. Disiplinsiz davrananlar ve kulüp kullanım kurallarına uymayan kişiler dersten çıkarılırlar. Deneme dersi yalnızca bir derstir. Bu derste katılımcılar grup dersine katılırlar, sistem hakkında genel bilgiler verilir ve olası soruları cevaplandırılır. Ders sonunda katılımcı bu eğitime devam edip etmeyeceğine karar verir. Deneme dersine katılmak, katılımcıya eğitime devam zorunluluğu getirmez. Deneme dersinden herhangi bir ücret talep edilmez. (18 Yaşından küçük olanlar yanlarında ebeveyn ve velileri olmadan deneme dersine katılamazlar.)

Evet, derslerde Krav Magen çalışmaları için özel olarak yapılmış pantolon ve tişörtler giyiyoruz. Bunları okullarımızdan temin edebilirisiniz. Minder zemine zarar vermeyecek, dışarıda giyilmemiş temiz bir spor ayakkabı ya da çıplak ayakla derslere katılabilirsiniz. Okulumuza ait pantolon ve tişörtü alana kadar (1 Ay içerisinde) koyu renk eşofman altı ve beyaz tişört ile derslere girebilirsiniz.

Okulların özelliklerine göre dersler haftada en az iki gündür. Bazı okullarımızda üç gün yapılmaktadır. Ders süreleri 1 saat 15 dakika ile 1 saat 30 dakika arasında değişir. Ders günleri ve saatleri için okullar bölümüne bakınız.

Hemen 🙂

Krav Magen sisteminde hiç bir kural olmadığı için müsabaka ve turnuva yoktur. Krav Magen fiziksel aktivite içermesine rağmen spor değildir, kendini savunma metodudur. Müsabakası olmadığı için öğrenciler arasında rekabette söz konusu değildir. Ancak öğrenciler çeşitli "simülasyonlar" ve birbirinden farklı kötü durum senaryoları ile test edilir. Öğrencilere yoğun baskı ve adrenalin deşarjı altında gerçeğe yakın deneyimler yaşatılarak, öğretilen teknikleri ne derece kullanabildikleri gözlemlenir.

Krav Magen'de seviye belirlemede kemer sistemi kullanılmaktadır. Kemerler arasında geçiş için minimum bekleme süreleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Bu süreler içerisinde derslere aktif olarak katılmak gereklidir. Süre bitiminde bir üst kemere geçmek için sınav yapılmaktadır.

Bu kişiden kişiye değişir Ancak ilk 3 ayda temel yumruk, dirsek, diz ve tekme vuruşlarını, bu vuruşlara karşı temel savunmaları, basit boğma, sarılma ve tutuşlardan kurtulmayı ve yere düşme ile yerde savunma tekniklerini öğrenirsiniz. Her ders sonunda, kendinizi bir önceki dersten daha iyi ve daha çok şey öğrenmiş hissedeceksiniz.