Kurucu

Krav Magen ve Tarihçesi

Eli Avikzar

Eli Avikzar

Eli Avikzar Kazablanka'da doğdu ve sokak kavgası tecrübesi hariç, cebinde hiçbir şey olmayan bir çocuk olarak 1963 Eli Avikzar 1968 yılında Mike adında bir İngiliz'den Aikido öğrenmeye başladı. Mike, Eli'de ki hızlı ilerlemeye şaşırdı ve Aikido Siyah kuşak eğitimleri için yurt dışına gitmeyi teklif etti. Mike'ın tavsiyesinin ardından, 1971 yılında Fransa'ya giderek Aikido'da bir kahverengi kemer aldı.

Eli 1971 yılında Imi'den Krav Maga'nın ilk siyah kuşağını aldı. Ayrıca Judo'da da siyah kemer oldu. Imi'nin yanında Netanya ve Tel-Aviv'de eğitim merkezlerinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Buna ek olarak, ordu ve gönüllü birlikleri eğitti. 1977 yılında Almanya'ya gitti ve Avrupa Aikido Federasyonunun sınavına girerek Aikido'da siyah kemer aldı.

Imi 1974 de ordudan emekli oldu ve Netanyadaki Krav Maga eğitim merkezinde Eli'ye bilgilerini aktardı. Eli 1976 da Krav Maga bölümünün başı olarak orduya (IDF) katıldı. Onun bu göreve atanmasından sonra Krav Maga nın ordu içindeki rolü fazlasıyla gelişti. Krav Maga'nın IDF içindeki gelişmesi, Eli'nin sivil hayattaki çalışmaları ve gelişim metodlarının sonucudur. Eli ordu içinde Krav Maga'yı 1987'deki emekliliğine kadar geliştirmeye devam etti. Bu tarihe kadar 80.000 erkek asker ve 12.000 kadın asker eğitti.

1978'de Krav Maga federasyonu kuruldu. Judo Federasyonunun aktif bir üyesi olan Eli Avikzar, Krav Maga federasyonunda profesyonelleşme ve derecelendirme komitelerin kurulmasına öncülük etti.

Eli 1971 yılında aşağıdaki öğrencilerine ilk iki siyah kuşağı verdi:

  1. Avi Abeceedon
  2. Eyal Yanilov

1981 yılında 45 günlük bir performans turu için Imi ve onun öğrencilerinin bazıları ile birlikte ABD'ye gitti. Bu yolculuğun ardından 1983 yılında, ilk Amerikan grubu Krav Maga eğitmen kursu için İsrail'e geldi. Krav Maga Derneği 1984 yılında Amerikalı stajyeler, Allen Feldman ve Darrin Levine'i Siyah kuşak ile ödüllendirildi.

Eli 1985 yılında Krav Maga Derneği temsilcisi olarak ABD'ye gitti ve polis departmanlarında dersler verdi.

Eli Krav Maga'yı eklediği birçok yenilik ile yeni bir yöntem haline dönüştürmüştür. 1987 yılında Krav Maga Derneğinden ayrılarak kısa adı K.A.M.I. olan İsrail Krav Magen Derneğini kurdu. İsrail Krav Magen Derneğinin bugün ülke genelinde 40 şubesi bulunmaktadır.

Eli'ye 1996 yılında Imi tarafından ilk defa 8.Dan derecesi ve kurucu diploması verildi. Kendisine 1999 yılında K.A.M.I.'nin saygın ve profesyonel üyeleri tarafından 10.Dan derecesi verilmiştir.

Eli Avikzar 16 Mayıs 2004 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Eli Avikzar'ın ölümünden sonra K.A.M.I.'nin (Israeli Krav Magen Derneği) başkanlığına, 15 yıl Başkan Yardımcılığı yapan Avi Abeceedon geçmiştir.