KRAV MAGEN: <strong>Güvenlik</strong>

Özel Güvenlik Görevlileri İçin Güvenlik Savunma Taktikleri Eğitimi

Özel Güvenlik Görevlileri İçin Güvenlik Savunma Taktikleri Eğitimi

Güvenlik hizmetleri diğer mesleklerden farklı ve doğası gereği tehlikelidir. Bu anlamda özel güvenlik görevlileri her an olası şiddet içerikli bir saldırının hedefi olabilirler. Hiç beklemedikleri bir anda VIP veya Kuruma yönelik şiddet içerikli bir saldırı ile karşılaşan özel güvenlik görevlileri, şok yaşayabilir ve zamanında gerekli tepkiyi veremezler. Bu durum yalnızca saldırıya uğrayan görevlinin değil, diğer güvenlik personelinin, korudukları kurum personelinin hatta saldırganın hayatına mal olabilir.

Yakın Koruma/Güvenlik görevlileri için gerek kendileri, gerek korumakla yükümlü oldukları değerlere yönelmiş ve başka türlü durdurulması imkanı bulunmayan saldırılar karşısında hazırlıklı ve caydırıcı olmak adına; mesleki bilgi/becerilerinin geliştirilmesi, eğitimlerinin sağlanması ve denetlenmesi sağlıklı bir Güvenlik yapısı oluşturulmasında önemli yer tutmaktadır.

Amaç;

Olası risklere karşı etkin ve donanımlı çalışanlardan oluşan efektif ekip oluşturmak.

Güvenlik çalışanlarının ana rolü, her nerede görev yapıyorsa yapsın; kendisinin ve korumakla yükümlü oldukları yapıya yönelik bir tehdit karşısında, mesleki bilgiye, fiziksel ve zihinsel yeteneklere sahip olmalıdır. Bir saldırı veya kötü durum karşısında tehdidi bertaraf edebilmesi için teorik bilgilerin yanı sıra uygun teknik ve taktiksel yeteneklerin kazandırılması sağlanmalıdır.

Bir güvenlik sisteminin gerçek olaylar karşısındaki başarısı, olay öncesinin iyi değerlendirilmesi ve olay anında optimal tepkinin verilebilmesine bağlıdır.

Koruma/Güvenlik Personeli, Rutin ve Acil Durumlarda, alternatifler düşünerek açık ve tereddüte yer bırakmayacak şekilde ne yapması gerektiğini bilerek etkili müdahale edebilmelidir.

Koruma/Güvenlik görevlilerinin rutin ve acil durumlarda ne şekilde davranacakları önceden, bütün ayrıntılarıyla çalışılmış ve öğretilmiş olmalıdır. Bu şekilde görevliler için çok gerekli olan "kendine güven" duygusu aşılanmış olacağı gibi yanlış inisiyatif kullanımından doğan ve kimi zamanlar beklenen risklerin kendisinden daha fazla zarar verebilecek hatalardan kaçınılması sağlanacaktır.

Eğitimin sonucunda etkili ve hızlı tepki verilebilmesi mümkün olabileceği gibi kuruluş bazında ise Güvenlik Sisteminin önemli ayağı olan personel kadrosuyla da nitelikli, sağlıklı bir altyapı üzerine oturtulmuş olacaktır.